Om DEKRA Automotive AB | DEKRA Bilbesiktning

DEKRA Automotive AB

DEKRA Bilbesiktning

– en del av DEKRA

 

90 års erfarenhet av bilprovning och bilbesiktning! DEKRA är ledande i Europa och världen på bilbesiktningar. DEKRA startades 1925 och har verksamhet i ett femtiotal länder. Förra året besiktigade vi mer än 26 miljoner bilar vid våra anläggningar runt om i världen. Den samlade erfarenheten tar vi med oss till våra svenska anläggningar.

Den 1 juli 2010 upphörde monopolet för bilprovning. Marknaden öppnades för flera olika företag som kan utföra en bilbesiktning enligt samma regler som hittills gällt det statliga monopolet AB Svensk Bilprovning. Från den 4 juli 2011 är DEKRA ackrediterade av Swedac enligt ISO/IEC 17020 (A) för att utföra fordonsbesiktning på lätta fordon. Det gäller alla besiktningar på personbilar, lastbilar, maskiner och andra fordon (MC).

 

 

Kontaktinformation


Kundtjänst

0771-441 441 (vardagar 07.00-17.00)
bilbesiktning@dekra.com
Hemsida: www.dekra-bilbesiktning.se
Bokningssida: till onlinebokningen

 

Besöksadress:
DEKRA Automotive AB
Hemvärnsgatan 11B
171 54  SOLNA

Postadress huvudkontor:
DEKRA Automotive AB
Box 1357
171 26 Solna

Faktureringsadress:
DEKRA Automotive AB
FE 1075
838 83 FRÖSÖN

Växel: 010 – 455 10 00
Organistationsnr: 556709-9170

 

VD
Jan Martinsson
jan.martinsson@dekra.com
010 455 1851

Ekonomichef
Stefan Thor
stefan.thor@dekra.com
010-455 18 05

HR-chef
Pia Sagré
pia.sagre@dekra.com
010-455 12 91

Teknisk chef
Staffan Grandin
staffan.grandin@dekra.com
010-455 18 07

Marknadsföringschef
Joakim Quick
joakim.quick@dekra.com
010-455 18 15

Regionchef Norr
Jonas Dolk
jonas.dolk@dekra.com
010-455 18 59

Regionchef Väst
Johan Ekström
johan.ekstrom@dekra.com
010-455 29 31

Regionchef Syd
Birgitta Cato
birgitta.cato@dekra.com
010-455 18 16

Regionchef Ost
Hans Forss
hans.forss@dekra.com
010-455 18 63

Önskas ytterligare information om DEKRA:s internationella verksamheter vänligen se DEKRA koncernsida och DEKRA koncernsida (tysk)

 

Välkommen till DEKRA!